topban11

Formimi i breshėrit, bubullimės dhe rrufesė.

Rėndėsia e lėvizjes nė gjumė

Shtatėzėnia dhe lindja

Zona qė kontrollon lėvizjet tona

 

 

 

 

 

 

 

 

Zona qė kontrollon lėvizjet tona

 

res4Jo, Jo! Nėse nuk tėrhiqet, vėrtet do ta kapim pėr flokėsh mbi ballin. Floku rrenacak, mėkatarė. (Kur’an, 96:15-16)

Shprehja, “floku rrenacak, mėkatar” nė ajetin e mėsipėrm ėshtė mė interesante. Hulumtimet e kryera nė vitet e fundit kanė zbuluar se zona paraballore, qė ėshtė pėrgjegjėse pėr menaxhimin e funkcioneve tė caktuara tė trurit, ndodhet nė pjesėn ballore tė kokės.

Shkencėtarėt zbuluan funkcionet e kėsaj zone, tė cilėn e pėrmendi Kur’ani 1,400 vjet mė parė, vetėm nė 60 vitet e fundit. Nėse shikojmė brendėsinė e trurit nė pjesėn e pėrparme tė kokės, do tė gjejmė pjesėn e pėrparme tė trurit. Njė libėr i titulluar Essentials of Anatomy and Physiology, e cila pėrfshin rezultatet e hulumtimit tė fundit mbi funksionet e kėsaj zone, thotė:

Motivimi dhe largpamėsia pėr tė planifikuar dhe filluar lėvizjet ndodh nė pjesėn e pėrparme tė lobit frontal, zonėn paraballore. Ky ėshtė njė rajon i asociacionit tė kafkės...63

Libri gjithashtu thotė:

Nė lidhje me pėrfshirjen e saj nė motivim, zona paraballore mendohet tė jetė gjithashtu qendra funksionale e agresionit...64

Pra, kjo zonė e trurit ėshtė pėrgjegjės pėr planifikimin, motivimin, dhe nxitjen e sjelljeve tė mira dhe tė kėqija, dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr thėnien e gėnjeshtrave dhe tė vėrtetės.

Ėshtė e qartė se shprehja “floku rrenacak, mėkatar” korrespondon plotėsisht me shpjegimet e mėsipėrme. Pėrsėri, ky fakt qė shkencėtarėt kanė zbuluar vetėm nė 60 vitet e fundit, u shpall nga Allahu nė Kur’an shekuj mė parė.

 

Powered by IAZ-ULM, 2014