topban11

Formimi i breshėrit, bubullimės dhe rrufesė.

Rėndėsia e lėvizjes nė gjumė

Shtatėzėnia dhe lindja

Zona qė kontrollon lėvizjet tona

 

 

 

 

 

 

 

 

uyuyanRėndėsia e lėvizjes nė gjumė

Do tė mendoje se ata janė tė zgjuar, ndėrsa ata ishin tė fjetur, e Ne i rrotullonim herė nė krahun e djathtė e herė nė tė majtin. Qeni i tyre kishte shtrirė kėmbėt e para pranė hyrjes. Sikur tė kishe hasur nė ta, do tė ishe kthyer duke ikur dhe do tė ishe mbushur frikė prej tyre. (Kur'an, 18:18)Ajeti i mėsipėrm i referohet Banorėve tė Shpellės, tė cilėt qėndruan fjetur pėr qindra vjet. Pėrveē kėsaj, Allahu gjithashtu shpall se Ai i lėvizi trupat e tyre majtas dhe djathtas. Urtėsia e kėsaj ėshtė zbuluar vetėm nė kohėt e fundit.

Njerėzit tė cilėt mbesin tė shtrirė nė tė njėjtėn pozitė pėr njė kohė tė gjatė kohore hasin nė probleme tė rėnda shėndetėsore, tė tilla si vėshtirėsi tė qarkullimit, plagė, dhe koagulim tė gjakut nė atė pjesė tė trupit nė kontakt me sipėrfaqen mbi tė cilėn ata qėndrojnė. 164

Plagėt qė rezultojnė janė tė njohura si “plagėt e shtratit” apo “plagėt e presionit”. Pėr shkak tė presionit tė vazhdueshėm nė njė pjesė tė trupit kur njeriu nuk lėviz njė periudhė tė gjatė kohore, enėt e gjakut ngushtohen dhe mund tė mbyllen krejtėsisht. Si rezultat, oksigjeni dhe lėndėt tjera ushqyese qė barten pėrmes gjakut dėshtojnė tė arrijnė lėkurėn, dhe lėkura fillon tė vdesė. Kjo ēon nė shfaqjen e plagėve nė trup. Nėse kėto plagė nuk shėrohen, yndyra dhe muskujt gjithashtu mund tė vdesin. 165

Kėto plagė, tė cilat formohen nėn lėkurė ose inde, mund tė marrin pėrmasa serioze nėse nuk shėrohen. Nėse ato infektohen, mund tė ēojnė edhe nė vdekje. Gjėja mė e shėndetshme pėr tė bėrė, pra, ėshtė tė ndryshohet pozicioni i trupit ēdo 15 minuta nė mėnyrė qė tė reduktohet ky presion. Pacientėt tė cilėt nuk mund tė lėvizin vetė pra marrin kujdes tė veēantė dhe lėvizėn ēdo 2 orė nga njerėzit e tjerė. 166 Fakti qė kėto prova mjekėsore, tė zbuluara vetėm nė shekullin e fundit, janė tė pėrmendura nė Kur’an ėshtė edhe njė tjetėr mrekulli.

 

 

 

 

Powered by IAZ-ULM, 2014