topban11

Formimi i breshėrit, bubullimės dhe rrufesė.

Rėndėsia e lėvizjes nė gjumė

Shtatėzėnia dhe lindja

Zona qė kontrollon lėvizjet tona

 

 

 

 

 

 

 

 

Formimi i breshėrit, bubullimės dhe rrufesė.

resyag1...Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me te goditė kėdo, e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati se s'tė merr tė tė parit. (Kur'an, 24:43)Ajeti i mėsipėrm i referohet breshėrit dhe rrufesė. Kur analizohet formimi i breshėrit dhe rrufesė, mund tė shihet se njė e vėrtetė e rėndėsishme meteorologjike po tregohet nė kėtė ajet. Pėr formimin e rrufesė dhe breshėrit, libri Meteorologjia Sot thotė se reja bėhet e elektrizuar ndėrsa breshėri bie nėpėr njė rajon nė renė e pikave tė super-ftohta dhe kristaleve tė akullta. Pikat e lėngshme ngrihen dhe lirojnė nxehtėsi tė fshehtė ndėrsa ndeshen me kokrrat e breshėrit. Kjo e mban sipėrfaqen e kokrrės sė breshėrit mė tė ngrohtė se atė tė kristaleve tė akullta qė e rrethojnė. Nje fenomen i rėndėsishėm ndodh kur kokrra e breshėrit bie nė kontakt me njė kristal akulli: Elektronet rrjedhin nga objekti mė i ftohtė nė atė mė tė ngrohtė. Nė ktė mėnyrė, kokrra e breshėrit bėhet me ngarkesė negative....

Lexo mė shumė.

 

uyuyanRėndėsia e lėvizjes nė gjumė

Do tė mendoje se ata janė tė zgjuar, ndėrsa ata ishin tė fjetur, e Ne i rrotullonim herė nė krahun e djathtė e herė nė tė majtin. Qeni i tyre kishte shtrirė kėmbėt e para pranė hyrjes. Sikur tė kishe hasur nė ta, do tė ishe kthyer duke ikur dhe do tė ishe mbushur frikė prej tyre. (Kur'an, 18:18)...

Lexo mė shumė.

anarahmiShtatėzėnia dhe lindja

Qoftė mallkuar, njeriu, sa mohues i fortė ėshtė ai! Po prej ēkafi e krijoi Ai atė? Atė e krijoi prej njė pike uji dhe e pėrgatiti. Pastaj atij ia lehtėsoi rrugėn. (Kur'an, 80:17-20)....

Lexo mė shumė.

res4Jo, Jo! Nėse nuk tėrhiqet, vėrtet do ta kapim pėr flokėsh mbi ballin. Floku rrenacak, mėkatarė. (Kur’an, 96:15-16)Shprehja, “floku rrenacak, mėkatar” nė ajetin e mėsipėrm ėshtė mė interesante. Hulumtimet e kryera nė vitet e fundit kanė zbuluar se zona paraballore, qė ėshtė pėrgjegjėse pėr menaxhimin e funkcioneve tė caktuara tė trurit, ndodhet nė pjesėn ballore tė kokės...

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

 

 

Lexo mė shumė.

Powered by IAZ-ULM, 2014